Beautiful Life
в Україні

Людина повинна знати, як допомогти собі самій у хворобі, пам’ятаючи, що здоров'я є найбільшим багатством людини. (Гіппократ)

Дягель (дудник китайський)

Дягель лікарський, дудник китайський, донг куай, донг Квай, жіночий женьшень, Ангеліка, Анжеліка і ін Дягель – латинська назва Angelica archangelica, Angelica sinensis). Велика дворічна рослина заввишки до 2 м. Кореневище коротке, товсте, з численними корінцями та ароматним запахом. Стебло прямостояче, буйне, всередині порожнє з сизим нальотом. Листки великі, чергові, голі, двічі- та тричі- пір’їсті, з циліндричними черешками і роздутими перетинчастими піхвами. Цвіте на 2-й рік життя, в червні-серпні. Квітки білі, дрібні, зібрані в кулясту парасольку. Плід – двозерний солом’яно-жовтого кольору.

Родове назва виду походить від латинського angelus – ангел.

За народними переказами Ангел приніс корінь дягелю на землю з неба від богів, щоб лікувати чуму і інші невиліковні хвороби.

У зв’язку з тим, що розквітає дягель 8 травня – в день Архангела Михаїла, люди вірили, що він має надприродні властивості, і використовували його для захисту від злих сил.

Входить у склад таких продуктів як: Оздоровчо-профілактичні тампони Beautiful Life для жінок.

Походження та поширення

Родина дягелю – Ісландія і Лапландія. Близько 50 видів (за іншими даними, до 80) дягелю зустрічається в Північній півкулі і Нової Зеландії. На території Росії – 17 видів, головним чином на Далекому Сході.

Дягель лікарський (Archangelica officinalis L.) – родина зонтичні – (Apiaceae) – багаторічна, рідше дворічна рослина, часто із порожнім стеблом і великими, двічі- або тричі пір’їсті листям, висотою до 2 м. Кореневище коротке, вертикальне, буре з численним підрядним корінням. Стебло прямостояче, в нижній частині червонувате, а у верхній – злегка фіолетове.

Квітки дрібні, зеленувато-білі, зібрані в кулясті багатопроменеві парасольки.

Плід – плоска двозернина.

Цвіте в червні-липні. Розмножується насінням.

Поширений в європейській частині Росії і Західному Сибіру. Росте в лісовій та степовій зоні. Місцями утворює значні зарості. Віддає перевагу місця проживання з підвищеною вологістю (заливні луки, окраїни боліт, заболочені ялинові і сосново-березові ліси) і багаті ґрунти із слабокислою і нейтральною реакцією. Населяє тундрову зону і північ лісової зони Східної Європи. У Бельгії, Нідерландах дягель обробляють як пряна і лікарська рослина.

Діючі речовини

Лікарською сировиною служать кореневища з корінням, що володіють приємним освіжаючим запахом. У кореневищі та корінні містяться ефірна олія, фурокумаріни, органічні кислоти, фітостерини, гіркі, дубильні речовини і смоли; до 1% ефірної олії, до 6% смоли, органічні кислоти (яблучна, ангелікова, валеріанова, оцтова), цукор, віск, пектинові речовини, каротин, пінен, борнеол, валеріанову, ангелікову, яблучну кислоти, гіркі і дубильні речовини, цукру (24%). У листі і квітках виявлено флавоноіддіосмін, а в плодах – ефірне і жирне масла і похідні кумарину. Ефірне масло з коренів – рідина пряно-пекучого смаку з мускусним запахом. Головна складова частина масла – фелландрен, а характерний запах йому додає лактон оксіпентадецілової кислоти – амбреттолід. У плодах дягелю міститься до 20% жирної олії, в надземній частині – до 28% протеїну, до 19% білка, до 6% жиру, до 24% клітковини, 16% золи, 2,6% кальцію і 1% фосфору, аскорбінова кислота . Основна складова частина ефірного масла – фелландрен, в ньому присутні також апіна, гідроксіпентадеканова і метілмасляна кислоти, пцімол, спирти та сесквітерпени.

Цілюща дія й застосування

Дягель (дудник) – типова ароматична гіркота, тобто лікарська рослина, дія якого обумовлена ефірним маслом і гіркими речовинами. Тому його слід віднести до засобів, що збуджують апетит, сприяють травленню і одночасно надають дезінфікуючий дію, особливо в кишечнику, що перешкоджає здуття живота. Препарати дягелю мають протизапальну, сечогінну, потогінну і ранозагоювальну дії. Вони сприяють розслабленню гладкої мускулатури внутрішніх органів, посилюють секрецію шлункових і бронхіальних залоз, виявляють бактерицидну дію, пригнічують процеси бродіння в кишечнику.

Дягель надає тонізуючу вплив на серцево-судинну та центральну нервову системи.

Дягель застосовується при функціональних розладах нервової системи; атеросклерозі, гіпертонії, варикозному розширенні вен, миготливої аритмії; синдромі подразненого кишечника, метеоризмі, хронічному гастриті з секреторною недостатністю, хронічному коліті, гепатиті та ін.

Крім того, встановлено, що дягель підвищує жовчовиділення і секрецію панкреатичного соку і посилює сечовиділення, а також посилює секреторну і моторну функцію кишечнику, знижує бродильні процеси. Іноді дягель використовують і як засіб від кашлю. Варто відзначити і його спазмолітичні властивості.

Корінь та кореневище дягелю використовують при виснаженні нервової системи, гострої і хронічної невралгії, ревматизмі, артриті, люмбаго, лихоманці, міозитах, міалгіях. Застосовується дягель і при захворюванні слизової оболонки дихальних шляхів, а також як тонічного і потогінного засобу.

Державна служба охорони здоров’я Німеччини дозволяє застосування кореневища дудника за таких скаргах, як почуття переповнення, метеоризм і легкі спазмоподібні стани шлунково-кишкового тракту, шлункові розлади, викликані недостатнім утворенням шлункового соку. Зазвичай дудник застосовують у вигляді чаю або настоянки, приготованих з сухої сировини, рідше використовують виділену ефірну олію.

Застосування в народній медицині

Крім всього вищесказаного, це лікарська рослина рекомендується при судомах у маленьких дітей, при отруєннях алкоголем і нікотином, а також при ревматизмі і подагрі (використовують для розтирань ефірну олію зазвичай у вигляді мазей). Вино з дягелю, як і пепсинове вино, сприяє травленню.
Рослину застосовують у народній медицині багатьох країн. У медицині Тибету корінь рекомендують при гінекологічних захворюваннях, лімфаденітах і як гемостатичний засіб. В Індії плоди і кореневище з коренями використовують як стимулюючий, відхаркувальний і укріплюючий засіб. У Китаї дягель вживають при гематурії, гемофілії, геморої. Його використовують як болезаспокійливий та спазмолітичний засіб при спазмах судин, головних і зубних болях, як діуретичний засіб. Крім того, дягель рекомендують при застуді, риніті, вітряній віспі. Він входить до складу лікарських сумішей для лікування лепри. У Монголії дягель використовують при грипі, кашлі та як жарознижуючий засіб.

Дягель в гінекології

При захворюваннях жіночої репродуктивної сфери використання дягелю рекомендується в наступних ситуаціях: проблеми, пов’язані із запальними процесами, порушення менструального циклу, менструальні спазми, дисменорея (хворобливі менструації), фіброзно-кістозна мастопатія, передменструальний синдром, застійні явища в малому тазу, порушення тонусу матки, безпліддя, клімактеричний синдром.

Дягель нормалізує баланс жіночих статевих гормонів, нормалізує менструальний цикл. Хоча яскраво вираженою естрогенної активності ця рослина не проявляє, тим не менше за силою гармонізуючого впливу на організм жінки перевершує багато сучасних фармацевтичні препарати. Дягель імітує ефекти естрогену і прогестерону: так у фоллікулінову фазу він «симулює» дію естрогенів, а в лютєїнову, відповідно – прогестерону. Він має здатність не тільки «підміняти» дію гормонів, але також сприяє збільшенню чутливості рецепторів тканин організму до цих гормонів. У традиційній медицині Китаю, Монголії, Індії дудник китайський здавна застосовується як засіб, що нормалізує здоров’я жінки.

Побічні дії та протипоказання

Лікарська рослина з великим вмістом ефірної олії не слід вважати зовсім нешкідливим. Потрібно пам’ятати, що передозування завжди шкідливі. Неправильне застосування масла (наприклад, як засоби для аборту) викличе скоріше не очікуваний результат, а важке отруєння, оскільки вона діє паралізуюче на центральну нервову систему.

Слід згадати і про фотосенсібілізіруючі властивості фуранокумарінів дягелю, які під дією світла викликають роздратування шкіри. В осіб зі світлою шкірою при тривалому прийомі можливо підвищення чутливості до сонячного світла, слід уникати яскравого сонячного світла.

При виразці шлунка і кишечника дягель застосовувати не слід. Не застосовувати під час вагітності, годування груддю, при сильних менструальних кровотечах.