Beautiful Life
в Україні

Людина повинна знати, як допомогти собі самій у хворобі, пам’ятаючи, що здоров'я є найбільшим багатством людини. (Гіппократ)

Хохлатка оманна (сумнівна)

Хохлатка оманна (сумнівна) – Coridalis ambiqua Cham.

Рід хохлатка (Corydalis), що відноситься до сімейства димянкових (Fumariaceae), об’єднує багаторічні бульбові або кореневищні рослини.

Назва «хохлатка» пояснюється, мабуть, химерної формою квіток, діаметр яких не перевищує 2 см. Внутрішні пелюстки хохлатки забарвлені інакше, ніж зовнішні, і утворюють яскраве вічко, що приваблює комах; крім того, вони прикривають тичинки і маточки від дощу. Бульбові види хохлаток цвітуть у квітні, а кореневищні звичайно наприкінці весни – початку літа.

Хохлатка сумнівна (Corydalis ambiqua) виростає на Далекому Сході (Камчатка, Сахалін, Курили, Охотський район). Загальне поширення: північноамериканський берег Берингове море, Японія, Корея, Північно-Східний Китай, Маньчжурія. Росте в чагарниках і лісах, на берегах моря і річок, на піщаному або кам’янистому грунті. Віддає перевагу легкому листовому грунту і затіненню у період вегетації. Рослина заввишки близько 20 см, з невеликою, кулястою, 8-15 мм в діаметрі бульбою, лускоподібний лист далеко відсунутий від бульби, довгастий. Стебло просте або з однією маленькою гілочкою, 10-25 см заввишки. 2 листки, черешки тонкі, досить довгі, платівка сизувато ніжна. Кисть досить пухка, на довгому квітконосі; квітконіжки ниткоподібні, до 12 мм завдовжки, відхилені, чашолистки непомітні, дуже дрібні. Вінчики фіолетово-сині, 16-20 мм завдовжки, широкі або більш вузькі; відгином зовнішніх пелюсток широкий, великий, з великою виїмкою на верхівці, нижній з тупим великим горбом; шпора товста, майже пряма, тупа, рівна пелюсткам. Коробочки лінійні, 10-15 мм завдовжки, 2-3 мм шириною, або відхилені, не повисла, нижні на нитковидних плодоніжках. Насіння близько 1,5 мм в діаметрі, блискуче.

Входить у склад таких продуктів як: Пластир ортопедичний BANG DE LI, Пластир PROSTATIC NAVEL.

Цвіте в середині квітня великими блакитними квітками.

Активні речовини. Рослина містить алкалоїди: d-корібульбін, d-корідалін, тетрагідроберберін, протопін, сіноптін, канадін, дігідрокорібульбін, пальмітін, таліктріфолін, корідалін, корідаліси В, С, D, Е, коптізін, стілопін, коріпальмін, аллокріптопін, алкалоїди групи протопіна і протоберберіна; карденоліди, флавоноїди. У бульбах виявлені алкалоїди: канадін, пальмітін, дегідрокорібульбін, корідалін, d, 1-тетрагідропальмітін, дегідрокорідалін, d, 1-протопін, корібульбін, таліктріфолін, коптізін, сінактін, корідаліси J, L, M, X, d, 1-тетрагідракоптізін (корідаліс Д), корідаліс Е.

Лікувальні властивості та застосування.

З лікувальною метою використовуються бульби.

Бульби вважають кровоспинним, тонізуючим, сечогінним, укріплюючим і болезаспокійливим засобом. Відвар бульб рекомендується при головному болі, біль у шлунку, болях у пахової області, хворобливих менструаціях, маткових кровотечах.

Алкалоїди рослини володіють специфічною фізіологічною активністю. Певний інтерес представляє бульбокарпін. Має виражену заспокійливу дію. Застосування його показано при захворюваннях, підвищенням м’язового тонусу, крім того, він володіє снодійним ефектом. Алкалоїди сангвінарин проявляє антимікробну активність. Його сірчанокисла сіль застосовується при лікуванні довго не заживаючих гнійних ран і трофічних виразок.

У традиційній медицині країн Південно-Східної Азії бульби використовуються як знеболююче, кровоспинне, для лікування виразки шлунка і дисменореї. У Китаї відвар з цибулин п’ють при болях у шлунку, болі в грудній клітці і животі, грижі, післяпологових хворобливих менструацій, порушення менструального циклу, післяпологових ускладненнях і болях у животі, а також як болезаспокійливе при різного роду травмах. Згідно з іншим китайським джерелом, відвар бульб вживають при дитячій епілепсії або еклампсії. Бульби вважають засобом, що викликає настання менструації. Встановлено спазмолітичну дію екстракту бульб, зокрема на гладку мускулатуру матки і тонкого кишечника. У клініках Китаю виявлена їх ефективність при парезі лицьового нерва, раку внутрішніх органів, ймовірно, як болезаспокійливого засобу. У китайській медицині бульби входять до складу складних порошків «чу-посань» (бурштинові), що мають в’яжучу і тонізуючу дію.

При місцевому застосуванні проявляє виражену болезаспокійливу, протинабрякову, протизапальну дію.

Протипоказання: Вагітним жінкам препарати хохлатка сумнівна протипоказані.