Beautiful Life
в Україні

Людина повинна знати, як допомогти собі самій у хворобі, пам’ятаючи, що здоров'я є найбільшим багатством людини. (Гіппократ)

Шавлія китайська (червонокоренева)

Шавлія китайська, червонокоренева

Шавлія – чагарники, напівчагарники і трави із сімейства губоцвітих – Lamiaceae (Labiatae). Багато видів – лікарські рослини.

У своєму імені шавлія несе латинське слово salvere, що означає «бути здоровим, добре себе відчувати». Рослина і ефірна олія були відомі ще в давнину. «Священною травою» називали шавлію Гіппократ і Діоскор і вважали найкориснішими ліками, особливо при безплідності жінок. У Єгипті після епідемій примушували жінок вживати в їжу шавлію, щоб примножити швидше  народ. При безплідді рекомендувався сік шавлії з невеликою кількістю солі (П. Енгаличев, 1848).

Шавлія вважалася завжди і травою довголіття. Недарма у давні часи існувало повір’я, що шавлія, посаджена в саду, гарантує  людині,яка посадила, довгі роки життя і відмінне здоров’я.

Китайська шавлія, або шавлія червонокорневищна – Salvia miltiorrhiza.

У Китаї його називають тянь-шань і вважають, що він є одним з п’яти астральних лікарських засобів (ву-шень), які відповідають п’яти кольорам (жовтому, білому, чорному, ліловому і червоному) та п’яти органам (селезінці, легеням, ниркам , печінці і серцю). У давньокитайській медицині, корінь цієї рослини був популярний як «трава від жіночих хвороб. До цього шавлія використовується при порушенні циклічних процесів у жіночому організмі. Також шавлія входить до складу препаратів, які борються зі старінням, що особливо важливо будь-якій жінці.

Входить у склад таких продуктів як: Капсули для очищення судин крові KANG XIN.

Вплив шавлії китайської на гормональну сферу настільки виражений, що в традиційній медицині Тібету вона використовуються навіть для лікування жінок з безпліддям і частими викиднями. Саме з нормалізацією балансу жіночих статевих гормонів пов’язаний доброчинний ефект препаратів  шавлії на стан венозного русла у жінок, у зв’язку з чим у китайській  і корейській медицині ці препарати використовуються для профілактики і лікування варикозної хвороби.

Основні активні компоненти:

  • З коренів шавлії червонокореневої були виділені 30 видів дітерпенових сполук (таншінони, дігідротаншінони, кріптотаншінони), які мають широку біологічну активність, включаючи антиішемічну, антиоксидантну та протипухлинну дію; також, мають протизапальну і протинабрякову дію при артриті. Так, таншінон-4 захищає міокард при гіпоксії, послаблює процес гіпертрофії кардіоміоцитів; дігідротаншінон-1 виявляє цитотоксичність по відношенню до ракових клітин, більше того, таншінон-2 застосовується в Китаї як лікарський засіб.
  • Похідні кавової кислоти – це мономери (сама кавова кислота і ізоферулова); димер (розмаринове і сальвіонілова кислоти A і F); тримери (літоспермова кислота А, сальвіонілова кислота А, С, H, I, J і K); тетрамери (сальвіонілова кислота В і E); всі ці кислоти мають фенольне походження і тому мають антиоксидантну активність. Але на цьому їх дія не закінчується – фармакологічні випробування показали, що вони захищають міокард при ішемії, мають нейропротекторну дією при аноксії, інгібують агрегацію тромбоцитів і навіть мають противірусну активність. Так, кавова кислота обумовлює широкий спектр дії, а саме: антиоксидантну, протиішемічну, антитромботичну, гіпотензивну, антифіброзну, противірусну і протипухлинну; розмаринова кислота за допомогою інгібування ліпоксигенази надає протизапальну дію; сальвіонілова кислота У надає гепатопротекторну і антифіброзну дію; до того ж, у Китаї сума сальвіонілова кислота, виділена з коренів шавлії червонокореневої клінічно використовується при кардіоваскулярних захворюваннях.

Дії:

  • Протипухлинну – сприяє виведенню надлишків статевих гормонів, запобігаючи розвитку ракових процесів, у тому числі в молочній залозі, зменшує частоту рецидивів пухлинних захворювань, більше того, порівняно недавно були виділені азотовмісні активні компоненти кореня шавлії червонокореневої, які також володіють цитотоксичністю ракових клітин, нарівні з дітерпенами і фенольними кислотами цієї рослини;
  • Антиоксидантну – шавлія містить фенольні кислоти, які є визнаними антиоксидантами, здатні розривати ланцюг вільнорадикальних реакцій, гальмуючи перекисне окислення ліпідів у мембранах клітин організму, включаючи і в гепатоцитах і кардіоміоцитах. Завдяки цьому корінь шавлії червонокореневої з успіхом застосовують при хворобах печінки і серцево-судинної системи;
  • Кардіопротекторну – покращує роботу серця, тому що має судинорозширювальну дією, збільшує коронарний кровоток, нейтралізує дію вільних радикалів при ішемічній хворобі;
  • Гіпотензивну – пригнічує активність ангіотензин-перетворюючого ферменту, пригнічуючи утворення ангіотензину II, який має виражений судинозвужувальний ефект; таким чином, шавлія сприяє зниженню артеріального тиску;
  • Гепатопротекторну завдяки наявності кавової і сальвіонілової кислот шавлія захищає клітини печінки від дії вільних радикалів і надає антифіброзну дію, послабляючи фіброз печінки; також сприяє нейтралізації токсичних жовчних кислот.

Китайська шавлія протягом багатьох століть використовується у народній медицині Китаю для лікування хвороб крові та безсоння.

Були відомі також випадки лікування алкоголізму за допомогою цієї рослини.

Італійські вчені з Інституту в Кальярі Національного фонду наукових досліджень Італії (National Research Council’s institute in Cagliari (IN-CNR) досліджували вплив шавлії на мишей, які були спеціально виведені зі схильністю до алкоголізму.

Виявилося, що китайський шавлія дійсно сповільнює появу ознак алкоголізму. Шавлія не тільки призвела до скорочення споживання алкоголю у «сильнопющих» самців, але також виключив зростання споживання при поверненні до алкоголю після періоду утримання.

Ще не відмічено ніяких побічних ефектів.

Італійські вчені вважають, що китайський шавлія може перетворити алкоголіків в помірно п’ющих людей. Ця мета досі здавалася недосяжною.

Протипоказання. У шавлії, як і будь-якої лікарської рослини, є і протипоказання. Важливо не забувати, що вона містить фітоестрогени – речовини, які сприймаються рецепторами як естроген, тому вагітним жінкам його слід вживати дуже помалу і тільки як прянощі, а не чай. Крім того, шавлія сушить і може викликати припинення лактації, тому  матерям,що годують, також не варто нею зловживати, додаючи його в їжу дуже потроху.