Соломоцвіт двозубий
Соломоцвіт двозубий – Achyranthes bidentata Blume = A. japonica (Miq.) Nakai (від грец. achyron – плівка, anthos – квітка). Однолітник з сімейства Амарантові – Amaranthaceae. Стебла гіллясті, опушені жорсткими волосками, чотиригранні, листя супротивні, еліптичні, на верхівці загострені, короткочерешкові, блідо-зелені. Листочки оцвітини вузьколанцетні, зеленуваті, пізніше солом’яно-жовтуваті. Тичинок 4-5. Квіти зібрані в довгасті або циліндричні, колосоподібні суцвіття – верхівкові і бічні, що виходять з пазух листя. Плід – овальна коробочка – дуже маленька, циліндрична, коричнева. Цвіте в липні-серпні.
Рослина поширена в Японії, Китаї, Малакському архіпелазі. Росте повсюдно. У Росії – на Далекому Сході, в Уссурійському краю, занесено з Японії.
В якості лікарської сировини використовують коріння, листя, насіння. Заготовлюють коріння в жовтні та березні; листя – з травня по липень; насіння – у вересні.
Хімічний склад. Корені містять тритерпеновий глікозид сапонін, велика кількість солей калію, цукрів (D-глюкуронова і D-галактуроновая кислоти, D-галактоза, арабиноза, Рамноза та ін ), амінокислоти (гліцин, серин, L-аргінін, L-треонін, L-пролін, L-тирозин, L-триптофан, L-валін, L-фенілаланін, лейцин); стероїди (екдістерін, інокостерон, рубростерон), алкалоїд. У водній витяжці коренів виявлена Олеанолова кислота. У насінні крім цього знайдені тритерпенові глікозиди і стероїдні з’єднання – екдістерін і інокостерон.
Входить у склад таких продуктів як: Пластир PROSTATIC NAVEL.
Лікувальні властивості та застосування. Має протизапальну, гіпотензивну, сечогінну дію, знижує вміст холестерину крові, збуджує матку, гальмує скорочення кишечника, уповільнює ритм серцевих скорочень. Живить печінка і нирки. Зміцнює зв’язки і кістки. Розганяє застій крові, стимулює менструальні виділення, забезпечує зниження артеріального тиску.
Крім того, рослину застосовують як протизапальний засіб при артритах і простудних захворюваннях, як діуретичний засіб при захворюваннях нирок і гіпертонічної хвороби, робить позитивний вплив при лікуванні печінкових патологій. Призначають при болях у попереку, болі і слабкості в колінах. При аменореї з освітою в кишечнику щільних калових мас, а також при запамороченні, викликаному підвищеною активністю печінки.
У китайській медицині кілька тисяч років застосовується як загальнозміцнюючий засіб і для лікування ревматизму. Китайська назва рослин означає «чудова лікарський засіб». Присутня в багатьох формулах лікарів різних імператорських династій Китаю, Японії, В’єтнаму як тонізуючий, що підсилює біологічну початок інших лікарських компонентів.
Корені застосовують як засіб, що відновлює сили, а також як діуретичний, кровоспинний, протизастудний. Використовують як протиотруту, зовнішньо при захворюваннях шкіри, ніг, нігтів. Насіння застосовують як антитоксичний засіб при укусах змій, а також при ревматизмі, бронхіальній астмі у поєднанні з іншими лікарськими рослинами.
У В’єтнамі лікарські форми з рослини призначають при артритах, гіпертонічній хворобі, атеросклерозі, сечокам’яної хвороби, гематурії, аменореї, запаленні слинних залоз, ларингіті. Соломоцвіт також традиційно тут використовується як імуномодулятор, відновлювач сил і афродизіаку.
За східним критеріям «живить печінку та нирки, зміцнює зв’язки і кістки, розганяє застій крові, стимулює менструальні виділення».
Протипоказання. З обережністю приймають у період вагітності.